Powtórne przyjście Pana Jezusa jest bliskie...

Woda jak gromadzić ...
 
Notifications
Clear all

Woda jak gromadzić i przechowywać

1 Posty
1 Users
0 Likes
779 Widok
Marek
(@admin)
Posty: 105
Member Admin
Topic starter
 

Coś musimy pić 

Obecnie z wodą nie ma problemu odkręcamy kran i leci. Co jeśli jednak nie będzie prądu przez dłuższy czas, wodociągi w miastach staną ?

Musimy zabezpieczyć się na taki scenariusz. Jak to zrobić - jest klika sposobów w zależności od naszych "warunków" mieszkaniowych (miasto/wieś)

Wodę możemy podzielić na 2 rodzaje:

  • do picia (konsumpcyjna) 
  • użytkowa (do mycia, toalety itp.)

Najlepszym rozwiązaniem jest wykopać studnie głębinową - jeśli ktoś mieszka na wiosce to jest to do zrobienia koszt 5-30tys. Ja osobiście wykopałem studnie na gł. 8m i zapłaciłem firmie(4 lata temu) 2500zł za wykopanie i zamontowanie abisynki - potem dorobiłem sobie jeszcze hydrofor do niej. I mam możliwość ręcznie pompować lub (prąd) hydroforem  - wody jest bardzo dużo. Woda co prawda ma bardzo dużo żelaza(brązowy nalot się robi) ale wystarczy 2-3 krotnie ją przegotować i można pić.  Stale ją używam do podlewania ogrodu czy pojenia zwierząt - królików czy kur. 

Gdzieś wyczytałem, że przy takiej studni warto postawić krzyż. 

Jeśli natomiast mieszkamy w mieście to jedynym miejscem gdzie taką studnie możemy wykopać są ogródki działkowe - warto rozważyć. Nie zawsze też jest woda w każdym miejscu.

Jeśli jednak wykopanie studnio odpada - to musimy pomyśleć jak efektywnie gromadzić wodę, przechowywać ją i wymieniać.

Woda nie może mieć dostępu światła bo zaczną nam glony wychodzić. Najlepiej się też przechowuje woda zagazowana CO2 - dlatego warto kupić zapas zgrzewek wody min. mocno gazowanej, lub poprzez butle CO2 ręcznie gazować "kranówke".

https://www.youtube.com/watch?v=S97PURPiq4I

Wodę należy przechowywać w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu bez dostępu światła(można nakryć kocem). W czym przechowywać :

  • Kupić 2-3 beczki 200l z atestem spożywczym - zanieść je do piwnicy i zalać wodą - tak może stać około roku, potem należy ją wymienić
  • Przydatne są też karnistry na wodę 10-20l z kranikami https://www.campingshop.pl/higiena-w-podrozy/pojemniki-i-zbiorniki-na-wode
  • Butle/gąsiory na wino - też się nadadzą. Dobrym też pomysłem jest mieć zapas wina (nie psuje się i jest co pic w razie czego 🙂

 

Co jeśli woda jest brudna zanieczyszczona czym ją odkazić :

 

 

 

 

This topic was modified 3 lata temu 2 times by Marek
 
Opublikowany : 26/03/2021 2:50 pm
Share: