MAGAZYN ŻYWNOŚCI
Musi być pokaźny: na rok skromnego przeżycia potrzeba ok. 200 kg na jedną osobę. Postarajmy się zgromadzić żywność na co najmniej 6 miesięcy.
Jeść też coś musimy… Możemy zbudować zapas żywności z wojskowych racji żywnościowych, sucharów, mrożonek, puszek, czy po prostu zwykłej żywności o długim okresie przechowywania. Ta druga opcja jest zdecydowanie lepsza i tańsza.
Na co warto zwrócić uwagę robiąc zapasy:
- mają długi termin przechowywania i nie wymagają warunków chłodniczych,
- mają dużo kalorii,
- są regularnie zjadane przez każdą polską rodzinę, dzięki czemu możliwa jest regularna wymiana tych produktów z zapasu, a to z kolei oznacza, że zapas ten w dłuższej perspektywie jest bezkosztowy.
Przeciętna polska czteroosobowa rodzina zjada w ciągu roku -dane GUS Rocznik Statystyczny RP 2013:
- 9,12 kg ryżu,
- 17,28 kg makaronu,
- 39,36 kg mąki (nie uwzględnia to pieczywa),
- 9,12 kg kaszy i płatków,
- 57,6 kg cukru (bez uwzględnienia dżemów, czekolady i słodyczy),
- 50,88 kg olejów i tłuszczów niebędących masłem (z uwzględnieniem margaryny).
Oczywiście ten zapas żywności nie zapewni wszystkich witamin i mikroelementów. Nie ma w nim też prawie w ogóle białka, a prawie same węglowodany i tłuszcze. Warto rozbudować je między innymi o groch i fasolę, które też nie wymagają warunków chłodniczych. Nie zaszkodzi dołożyć do zapasów także warzyw kiszonych i konserwowych, oraz mięs w słoikach czy puszkach, ale także przypraw.
Poniżej lista produktów, na których warto zbudować swój magazyn żywności :
- Orzechy i Bakalie – długi termin ważności – warto przepakować je w zgrzewarce próżniowej. Zwiększy jakość i termin ważności.
- Oleje i inne tłuszcze
- Suszone Owoce( rodzynki, śliwki, daktyle, żurawina itd.) – długi termin ważności – warto przepakować je w zgrzewarce próżniowej. Zwiększy jakość i termin ważności.
- Ziarna – długi termin ważności – warto zapakować je w plastikowe wiadra z przykrywką 10-25L lub beczki plastikowe 200L.
- Soki i Napoje i Woda – Wodę min. najlepiej kupować mocno gazowaną i przechowywać w ciemnym i miejscu. Może stać min. 2 lata.
- Miody – długi termin ważności nawet kilkadziesiąt lat. Oczywiście prawdziwy miód dobrej jakości.
- Cukier
- Makarony – długi termin ważności – przechowywać w suchym miejscu. 3-5 lat mogą leżeć.
- Mąki – po roku czasu wchodzą mole spożywcze.
- Kasze – długi termin ważności – warto przepakować je do plastikowych butelek PET po wodzie 1,5l. Zwiększy jakość i termin ważności.
- Herbaty
- Kakao i czekolady – Czekolada ma krótki termin około roku, natomiast kakao bardzo dobrze się przechowuje. Można kupić też łuski kakaowca też są super.
- Kawa
- Płatki owsiane i musli – długi termin ważności – warto przepakować je do plastikowych butelek PET po wodzie 1,5l. Zwiększy jakość i termin ważności.
- Sery i przetwory mleczne
- Dżemy i inne przetwory – najlepiej swojskie 🙂 mogą stać latami w chłodnej i ciemnej spiżarce.
- Błonnik
- Słodycze – najlepiej przechowuje się masło orzechowe i
- Ryż – długi termin ważności – warto przepakować je do plastikowych butelek PET po wodzie 1,5l. Zwiększy jakość i termin.
- Zioła – do leczenia, warto kupić książkę o ziołach i roślinach jadalnych
- Zboża – pszenica i żyto – przechowywane w plastikowych beczkach mogą stać nawet 10 lat i więcej. Warto kupić ręczny śrutownik do zboża, by na bieżąco sobie śrutować ziarno do wypieku chleba https://browin.pl/sklep/produkt/408500/uniwersalny-srutownik-stolowy-1-kg
- Dania gotowe – zapasy wojskowe o długim terminie. Dość drogie.
- Warzywa – najlepiej suszone – warto przepakować je w zgrzewarce próżniowej. Zwiększy jakość i termin ważności.
- Przyprawy – warto przepakować je w zgrzewarce próżniowej. Zwiększy jakość i termin ważności.
- Pieczywo – warto wysuszyć chleb i zrobić z niego suchary – w taki sposób zapakowane w beczki plastikowe – może stać min. 2 lata
- Puree ziemniaczane
- Drożdże suche do wypieku chleba
- Konserwy mięsne – tutaj trzeba zwrócić uwagę koniecznie by było jak najwięcej mięsa i żadnych E, obecnie najlepsze jakie spotkałem produkuje ta firma https://wekprepersa.pl – takie konserwy można nawet w chłodnym miejscu trzymać przez 3-7 lat co najmniej. Można też konserwy zakopać do ziemi – ale to trzeba je do tego odpowiednio przygotować.
- Owoce w puszkach (brzoskwinie, ananasy) – dobrze się przechowują
- Soczewica – długi termin ważności – warto przepakować je do plastikowych butelek PET po wodzie 1,5l. Zwiększy jakość i termin ważności.
- Suchary wojskowe – długi termin ważności. Można je kupić na allegro lub też samemu zrobić w piekarniku – tutaj młody kolega pokazuje jak to robić ja robiłem podobnie naprawdę duże ilości (bo przerobiłem z 40kg mąki) potem te suchary zapakowałem próżniowo i mogą stać latami. https://www.youtube.com/watch?v=5D27ouLcjIE
- Smalec – długi termin ważności. Bardzo ważne by w smalcu był tylko majeranek i słonina. Jak dodamy cebule to drastycznie skrócimy termin ważności. Jest jednak patent z cebulą – cebulę zawijam w gazę i wrzucam do roztapianej słoniny, smak przechodzi, ale na koniec cebulę wywalam. Smalec wychodzi naprawdę dobry.
W co pakować żywność :
- Beczki plastikowe od 20l do 200l – można je kupić używane na allegro z atestem spożywczym przykład : https://allegro.pl/oferta/beczka-plastikowa-beczki-pojemniki-200l-220l-10195739463
- Puste butelki po wodzie mineralnej i sokach – dobrze wysuszone by nie były wilgotne, doskonale nadają się do przechowywania sypkich kasz. Wsypujemy kaszę do butelki i uderzamy nią o stół kilkakrotnie by jak najwięcej weszło i jak najmniej było powietrza.
- Warto kupić zgrzewarkę próżniową – dzięki której przpakujemy różne produkty i zwiększymy ich przydatność i termin kilkukrotnie https://mediamarkt.pl/agd-male/kuchnia-gotowanie-i-przygotowywanie-potraw/zgrzewarki-prozniowe
- karnistry na wodę z kranikiem lub wiadra – coś w tym stylu https://browin.pl/sklep/winiarstwo/pojemniki-fermentacyjne-do-wina