Treść obietnicy Zielonego Szkaplerza
Obietnica Matki Bożej zawarta jest w objaśnieniach udzielonych przez, Nią francuskiej zakonnicy s. Bisqueyburu i przez te siostrę przekazanych: ,Ten szkaplerz, nie będąc, jak inne szkaplerze do przyodziania służące w jakim bractwie, ale po prostu jak podwójny obrazek na jednym sznurku zawieszony na podobieństwo medala, nie potrzeba więc ani osobnej formuły na poświęcenie go, ani ma być wkładany przez księdza. Wystarczy, jeżeli go ksiądz poświęci, a niewierny lub grzesznik będzie go nosić. Można go nawet włożyć bez jego wiedzy do ubrania, pościeli lub zostawić w jego pokoju. Co do modlitwy, jest tylko jedna do odmawiania codziennie, ta, która znajduje się na tym szkaplerzu w formie owalnej: Serce Niepokalanej Maryi, módl się za nami teraz i w godzinę śmierci naszej> [według innej- powszechniejszej dziś wersji: <O Niepokalane Serce Maryi, módl się za nami teraz i w godzinę śmierci naszej> – przyp. H.B.]. Jeżeli osoba, na której intencję chcemy użyć tego szkaplerza, nie odmawia tej modlitwy, to powinna ją odmawiać na jej miejscu ta, której o jej nawrócenie chodzi. Można go rozpowszechniać zarówno we Francji, jak i za granicą. Największe łaski są przywiązane do niego, ale te łaski są większe lub mniejsze w miarę ufności, która im towarzyszy, co w ostatnim objawieniu oznaczały większe i mniejsze promienie wychodzące z rąk Najświętszej Panny.
Droga do spełnienia się obietnicy:
Noszenie poświęconego zielonego szkaplerza (lub przebywanie w jego pobliżu) i codzienne odmawianie (także w intencji osoby, o łaskę dla której się modlimy) wezwania:
O Niepokalane Serce Maryi, módl się za nami teraz i w godzinę śmierci naszej
Przez kogo obietnica została nam przekazana:
Zielony szkaplerz Niepokalanego Serca Maryi objawiony został przez Matkę Bożą francuskiej nowicjuszce Justynie Bisqueyburu ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego à Paulo. Dziewczyna była córką kupca Klemensa Bisqueyburu i Urszuli Albiny dAnglade. Przyszła na Świat w 1817 W Mauleon w południowej Francji. Niedługo po narodzinach – z przyczyn bliżej nieznanych – zaadoptowali ją ciotka i wuj ze strony matki- przedstawiciele zamożnej szlacheckiej rodziny z Oloron. W wieku 20 lat wstąpiła do szarytek i wkrótce rozpoczęła nowicjat w Domu Generalnym Sióstr Miłosierdzia przy Rue du Bac w Paryżu, w którym dziewięć lat wcześniej doszło do słynnych maryjnych objawień, jakich doznała św. Katarzyna Laboure. Wkrótce także bardzo pobożna siostra dostąpiła tajemniczych wizyt Najświętszej Panienki.
Podczas jednej z wielu wizji (pierwszej zakonnica doznała 28 stycznia 1840 r. w paryskiej kaplicy przy Rue du Bac podczas odbywania swoich pierwszych rekolekcji!) Matka Boża odziana w białą suknię i jasnoniebieski płaszcz trzymała w ręku szkaplerz przypominający bardziej dwustronny medalion. Na jednej stronie przedstawiony był obraz Najświętszej Panny (..) z drugiej strony serce otoczone promieniami jaśniejszymi i przeźroczystszymi niż kryształ. To serce przebite mieczem było otoczone napisem w formie owalnej z krzyżykiem złotym i wyrażającym: <Serce Niepokalane Maryi módl się za nami, teraz i w godzinie śmierci naszej>” – opowiadała s. Bisqueyburu. Z rąk Maryi wychodziły promienie, a wewnętrzny głos tłumaczył zakonnicy znaczenie owej wizji. Zrozumiała wtedy, że ów obrazek ma być rozpowszechniany dla nawrócenia dusz, wypraszania łaski nawrócenia i dobrej śmierci, zwłaszcza chorym oddalonym od Boga. Siostra Justyna, niepewna co do prawdziwości objawień (sądziła, że są to być może tylko złudzenia), przez pewien czas ukrywała je w tajemnicy ale wizje powtórzyły się, a 3 maja 1842 r. Maryja ponagliła ją, by aktywniej przyczyniła się do powstania i rozpowszechniania szkaplerza. Przez dugi czas nie były jednak znane warunki, pod jakimi można było dostąpić związanych ze szkaplerzem łask. Spowiednik s. Justyny, a potem jej przełożona rozkazali więc zapytać o to Najświętszą Pannę. Maryja udzieliła jej wówczas wyczerpujących wyjaśnień. Zgodnie z Jej słowami szkaplerz ten można nosić na szyi, wszyć w ubranie, można też włożyć go np. pod poduszkę chorego. Wkrótce po jego rozpowszechnieniu się we Francji nastąpiła cała seria cudów spektakularnych nawróceń, m.in. przed śmiercią nawrócił się zabójca biskupa Affre, zastrzelonego podczas zamieszek w 1848 r. Szkaplerz – zatwierdzony w 1870 r. przez, Ojca Świętego Piusa IX przyczynił się też do wielu uzdrowień.